Posiłki
Nasze przedszkole posiada własne zaplecze kuchenne oraz współpracuje z firmą cateringową. Uwzględniamy indywidualne potrzeby żywieniowe każdego z dzieci, a także diety i alergie pokarmowe.
Doświadczony Dietetyk żywienia dba o różnorodność i odpowiednią kaloryczność dań, ich świeżość oraz właściwe przygotowanie.
Dzieci w naszym przedszkolu jedzą zależnie od swoich potrzeb – nie limitujemy posiłków ani nie zmuszamy dzieci do zjedzenia danej porcji. Dbamy natomiast o to, aby każdy nasz przedszkolak odżywiał się zdrowo.
Wspólne posiłki są także wspaniałą okazją do nauki. W wybrane dni podczas warsztatów „Podróże po smakach” pozwalamy naszym przedszkolakom zamienić się w prawdziwych kucharzy, uczymy ich także zasad zdrowego odżywiania się.
Każdego dnia podczas posiłków kształtujemy u dzieci dobre maniery i zasady etykiety przy stole.
Nasze zasady dotyczące posiłków
- Jadłospis konstruowany jest przez wyspecjalizowanego w żywieniu dzieci Dietetyka, który bierze pod uwagę także zalecenia sanepidu i obowiązujące normy żywieniowe.
- Uwzględniamy wszelkie sugestie rodziców, szczególnie w stosunku do dzieci nie tolerujących niektórych potraw.
- Uwzględniamy również diety wynikające z przekonań religijnych.
- Słodycze podajemy w minimalnych ilościach jako dodatek.
- Staramy się dawać dzieciom dużo soków, jogurtów, owoców i warzyw.
- Dzieci mają stały dostęp do wody pitnej.
- Staramy się kupować produkty zalecane przez Instytut Matki i Dziecka.
- Unikamy żywności zawierającej konserwanty.
- Szczycimy się tym, że nasze posiłki są bardzo smacznie.
- Dzieci nie są zmuszane do zjedzenia posiłków. Namawiamy je do próbowania (kosztowania) choćby drobnej ilości.
- Na wyraźne życzenie rodziców zdarza się, że w ogóle nie zwracamy uwagi dziecku, nawet jeśli nie je nic. Jeśli nie zje śniadania – dostaje razem z innymi dziećmi owoc na drugie śniadanie, jeśli zje za mało na obiad – może najeść się na podwieczorek. Jeśli zdecyduje się nie jeść – jest głodne- następnego dnia zwykle podejmuje inną decyzję
- Dla dzieci, które spóźniają się na śniadanie, zostawiamy porcję i sadzamy do śniadania nawet o 9.30. Nie jest to wygodne, ale nie możemy pozwolić maluchowi na bycie głodnym.